foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UKS GONIEC STANIĄTKI

Niezwykle trudno z racji dużej liczby wydarzeń szachowych było mi pisać na bieżąco. Jednak wrześniowym turniejom szachowym należy się kilka słów podsumowania. Trzeba tez podkreślić, że nigdy jeszcze nie było takiej sytuacji, by w krótkim odstępie czasu trzeba było zagrać najważniejsze turnieje. 

Wrzesień rozpoczęliśmy Międzywojewódzkimi Mistrzostwami Młodzików, które odbyły się w Wiśniowej. Znakomicie pograł Karol Kozak, zwyciężając w klasyfikacji końcowej chłopców i zdobywając pierwsza normę na I kategorię. Karol jako jedyny z chłopców zdobył także punkty ministerialne. Wyniki pozostałych młodzików w drugiej połówce rywalizujących. Oczekiwania były dużo wyższe. Wyniki wśród dziewcząt były również dosyć niespodziewane. Gabriela Drozd grająca z turniejową jedynką zagrała zdecydowanie poniżej swoich możliwości, zajmując dopiero 10 miejsce. Jej siostra Julia miała szansę znaleźć się w pierwszej szóstce jednak ostatni dzień rywalizacji nie przyniósł ani jednego punktu i ostatecznie jest 11 miejsce. Siostry Drozd zdobyły jednak po jednym punkcie ministerialnym. Sumarycznie młodzicy przywieźli ich 5. 

Zaraz po MMM seniorzy rozpoczęli start w II lidze. Ciężko było o dobry skład przez cały czas trwania zawodów. Ten prawie najmocniejszy mógł grac jedynie w weekendy. Niestety to nie wystarczyło, by wywalczyć utrzymanie. Sumarycznie drużyna spadła do III ligi, zajmując dopiero 40 miejsce. Ale się nie poddajemy- w październiku i listopadzie powalczymy o powrót. 

Drugi weekend września to także czas rozgrywania Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Do Katowic pojechali: Karol Kozak i Filip Wnęk. Przywożą nie tylko dobre wrażenia ale również znakomite wyniki. Szczególnie może imponować gra Filipa, który jak równy z równym walczył z mistrzami międzynarodowymi oraz arcymistrzami. Kto nie wierzy niech zajrzy w wyniki. 

W połowie września ruszyliśmy z zajęciami szachowymi w Szkole Podstawowej w Staniątkach, Przedszkolu ss. Augustianek w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej. Te ostatnie zajęcia są otwarte dla wszystkich i mamy jeszcze parę miejsc. Zajęcia te rozpoczeliśmy inauguracyjnym turniejem szachowym Budżetu Obywatelskiego, który odbył się w Grodkowicach. Walczyliśmy z odrobinę mocniejszymi zawodnikami z Bielan ale i tak parę nagród padło naszym łupem.

W dwa ostatnie weekendy w Staniątkach tradycyjnie rozgrywaliśmy turnieje szachowe w ramach cyklu: "Szachy-ruch w stronę intelektu". Z racji koronawirusa i dużej liczby innych zawodów w tym czasie frekwencja nie była może imponująca jednak udało się rozegrać wszystkie zaplanowane turnieje, co nas bardzo cieszy. Warto pochwalić za grę czwartego w najsilniejszej grupie Piotra Rainera. O mały włos i by była norma kandydacka. Tylko 20 oczek zabrakło Andrzejowi Bajerowi by z kolei uzyskać normę na I kategorię. Za to wymarzoną trzecią kategorię zdobył grający w grupie C Karol Kurzeja. 

Nasza druga juniorska drużyna otrzymała szansę zagrania w III lidze (przypomnijmy- na wiosnę było IV miejsce w IV lidze i niestety tylko status drużyny rezerwowej) wskutek rezygnacji drużyny z Chrzanowa. Choć niełatwo było skleić sensowny skład plan minimum czyli utrzymanie został wykonany. Brawo juniorzy!

Końcówka września to walka o awans  do Eliminacji Międzywojewódzkich, które odbyły się w Murzasichlu. Nasi juniorzy zaprezentowali wysoki poziom gry i dobre przygotowanie. Pojechało 10 zawodników, z czego do Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży awansowało aż siedmioro. W przyszłorocznych Mistrzostwach Polski do lat 10 zagra Julia Drozd. Na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży pojadą: Gabriela Drozd, Emilia Nowak, Natalia Dziża, Karol Kozak, Jakub Micuła i Zuzanna Nowak. Należy tez podkreślić, że Kuba wygrał zawody do lat 11 i jest Mistrzem Makroregionu Małopolska-Podkarpacie. 

Na koniec chciałabym pochwalić wszystkie te osoby, które grały z sukcesami w innych turniejach. Byli to: Kacper Pałka, Patryk Śledziewski, Zofia Najduch, Wojciech Kowalski, Jan Kumięga, Hanna Babicz, Filip Kozicki i Franciszek Klima.  Oby tak dalej. 

W październiku czekają nas emocje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Puławach, II ligi juniorów która odbędzie się w Sypniewie oraz Mistrzostw Polski do lat 6, 7 i 8 i III ligi seniorów. Prosimy o trzymanie kciuków.