foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UKS GONIEC STANIĄTKI

Życiowym sukcesem zakończyła Mistrzostwa Polski Juniorek Magdalena Budkiewicz, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając złoty medal w grupie dziewcząt do lat 18. Rozgrywane one byłe od 12 do 21 marca w Szklarskiej Porębie. Walczyły grupy wiekowe chłopców i dziewcząt do lat 16 i 18. Nasz klub reprezentowało troje zawodników: Julia Gaczoł i Filip Wnęk- do lat 16 oraz Magdalena Budkiewicz do lat 18. Organizatorzy zaplanowali każdego dnia jedną partię dlatego był czas i na treningi i na regenerację. Co na pewno należy podkreślić- w każdej grupie poziom gry stał na najwyższym poziomie. Obecna sytuacja nie ułatwia trenowania w większych grupach klubowych. Zawodnicy w dużej mierze są zdani na pracę i treningi indywidualne. Wyniki ma ten kto włożył nieco pracy i chęci. 

Ostatecznie oprócz fantastycznego wyniku Magdy mamy 30 miejsce  u Julki Gaczoł oraz 33 u Filipa Wnęka. W swoich rocznikach nieco lepiej jednak po wynikach ubiegłorocznych można było się spodziewać nieco więcej.  Poprosiłam naszych zawodników o krótkie podsumowanie startu gdyż na wynik sportowy składa się wiele czynników, niekoniecznie czysto sportowych. Zdecydowanie brakuje turniejów szachowych na żywo ale w obecnej sytuacji epidemiologicznej ciężko tu coś zdziałać. 

Kilka słów odnośnie startu od Julki Gaczoł:

"Zakończone 21 marca 2021 roku MPJ do lat 16 i 18 z mojej perspektywy (zawodnika) były przeprowadzone bardzo sprawnie i profesjonalnie. Rozgrywanie jednej rundy dziennie daje duży komfort, jeśli chodzi o odpoczynek i przygotowanie się do partii. Drugą stroną medalu jest strona sportowa i muszę przyznać, że w mojej ocenie poziom w mojej grupie (D16) był wysoki, a przede wszystkim wyrównany. Nie podstawki a raczej suma niewielkich błędów, a czasem tylko presja kończącego się czasu decydowały o wyniku końcowym partii. Jednak pomimo tego w mojej grupie (D16) na pozycjach medalowych niespodzianek nie było. Na koniec dodam, że z uwagi na sytuację w sporcie szachowym w ostatnim roku gdzie właściwie nie było możliwości grania w turniejach na żywo uważam, że każdy, kto zdecydował się zagrać w tych Mistrzostwach jest zwycięzcą niezależnie od miejsca, na którym je zakończył. Julka Gaczoł."

O bezsprzecznym sukcesie Magdy można by dużo pisać. Co warto podkreślić- systematyczna praca indywidualna oraz treningi pod okiem trenera Leszka Ostrowskiego przez ostatni rok spowodowały progres umiejętności, co przełożyło się na podniesienie wyniku z ubiegłego roku (Magda w ubiegłym roku zajęła 35 miejsce wtej samej grupie wiekowej). Oddajmy głos samej zawodniczce, która kończy karierę juniorską wymarzonym wynikiem:

"Jadąc na Indywidulane Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 18 w szachach klasycznych, które odbywały się w Szklarskiej Porębie, nie spodziewałam się, że mogę wrócić ze złotym medalem. Każda wygrana partia dodawała mi jednak pewności siebie oraz wzbudzała nadzieję na osiągnięcie bardzo dobregowyniku.
Cieszę się, że udało mi się utrzymać wysoki poziom gry do końca turnieju i nie przegrać żadnej partii. Ostatnia runda dostarczyła mi najwięcej stresu, ponieważ była to walka o najwyższą stawkę i spełnienie mojego marzenia. Na szczęście, mimo kilku błędów zdołałam ją zremisować, co zapewniło mi tytuł mistrzyni Polski.
Jestem bardzo wdzięczna trenerom, którzy kierowali moją szachową ścieżką i pomogli mi osiągnąć tak wielki sukces. Byli to kolejno Panowie: StanisławTurecki, Józef Bujak, Kamil Mitoń, Marian Twardoń i Leszek Ostrowski. Ogromnym wsparciem od najmłodszych lat są dla mnie także klub UKS GONIEC Staniątki, moi rodzice, rodzeństwo oraz przyjaciele. Dziękuję równieżwszystkim kibicom za podtrzymywanie mnie na duchu podczas zawodów oraz słowa uznania po zwycięstwie.
W tym roku kończę karierę szachową jako juniorka, ale mam nadzieję, że będę nadal się rozwijać i czerpać radość z królewskiej gry."

Wywiad Macieja Sroczyńskiego ze Szkoły Szachowej "Szachmistrz" z Magdą (warto posłuchać)

Serdeczne gratulacje dla rodziców, trenera oraz Magdy!

Mozna dodać, że UKS Goniec Staniątki zajął w klasyfikacji klubowej dzielone 9-11 miejsce. Małopolska w klasyfikacji województw ze srebrnym medalem, a najbardziej przyczyniły się do tego wyniku dziewczęta, stając w swoich grupach na podium.

Wyniki D16

Wyniki D18

Wyniki C16