foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UKS GONIEC STANIĄTKI

Przez pierwsze dwa tygodnie czerwca w Poroninie odbywały się Mistrzostwa Polski przeznaczone dla najmłodszych dzieci- do lat 6, 7 i 8. Nasz klub reprezentowało w nich troje zawodników: w grupie siedmiolatków zagrała Hanna Babicz, a w grupie ośmiolatków- Emilia Jeziorek oraz Kacper Pałka. 

Zawody rozpoczęły się od rywalizacji sześcio- i siedmiolatków. Zmagania trwały 4 dni z tempem gry szachów szybkich- P'30. Hania była jedną z faworyrek do medalu, a jak to z faworytami bywa- trzeba się szczególnie przyłożyć, by osiągnąć spodziewany cel. Główną pretendentką do "złota" była Agnieszka Ślusarczyk i po czwartej, jedynej przegranej rundzie Hani właśnie z zawodniczką MKS MOS Wieliczka wydawać się mogło, że najwyższe miejsce na podium jest poza zasięgiem. Po tej rundzie każda partia była niezwykle ważna gdyż rywalki w ciągu ostatniego roku zrobiły duże postępy i należało dać z siebie wszystko w każdej nastepnej partii.  Dwa potknięcia Agnieszki z siódmej i ósmej rundy spowodowały, że mamy wielki sukces jakim jest złoty medal. Emocje z ostatniej rundy, gdzie dodatkowo wysiadła transmisja są nie do opisania. Zwycięstwo Hani to doskonały przykład na to, jaki efekt może dać systematyczna praca nad szachami. Jak to u dzieci bywa doskonałą motywacją była także nagroda główna w postaci hulajnogi elektrycznej. 

Wyniki D7

Jeszcze nie opadła adrenalina po zawodach dzieci młodszych, a rywalizację rozpoczęły ośmiolatki. Tu zawodnicy odrobinę silniejsi i turniej trwający pięć dni i był nieco bardziej wymagający. Dla Kacpra była to szansa osiągnąć wyższe miejsce niż w tamtym roku. Emilka debiutowała w Mistrzostwach Polski, co też było dla niej sporym przeżyciem. Do zmagań przystąpiła jednak bez żadnych skrupułów, walcząc jak równy z równym nawet z tymi bardziej utytułowanymi zawodniczkami. Miała także całkiem realny cel- zdobycie wymarzonej III kategorii szachowej, co zresztą się udało już po 7 rundach. W ostatecznym rozrachunku jest 12 miejsce i uzyskane 4,5 punktu. Troszkę mi żal szczególnie ostatniej rundy, gdzie była szansa nawet uzyskać na tyle wysoką lokatę żeby mieć zapewniony awans do MP do lat 10. Nie udało się ale jak na pierwsze Mistrzostwa Polski- naprawdę nieźle. Kacper miał do pobicia 24 miejsce z poprzedniego roku. Z partiami bywało różnie - łatwiej przychodziła gra białymi ale jednocześnie mogliśmy potrenować debiuty dla czarnych. Słabsze momenty w grze przeplatały się z całkiem niezłymi. Wynik 5 punktów pozwolił na zajęcie 19 miejsca wśród 42 startujących. Poćwiczyliśmy także wolniejszą grę.

Podsumowując Mistrzostwa Polski najmłodszych z perspektywy trenera- jestem niezwykle dumna z osiągnięcia Hani. Emilka i Kacper mieli trudniej jednak dołożylismy wszelkim starań by wyniki były jak najlepsze. Mobilizacja oraz wiele godzin treningów z pewnością również zaprocentują. Powodzenia w dalszych zmaganiach.

Wyniki D8

Wyniki C8