foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UKS GONIEC STANIĄTKI

Tuż przed Śwętami Bożego Narodzenia katowicki Spodek po raz kolejny był wypełniony szachistami. Rywalizację rozpoczęła młodzież szkolna i przedszkolaki w ramach Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli. Tuż po nich trzydniowe zmagania European Blitz and Rapid Chess Championship. We wszystkich turniejach wzięli udział reprezentanci naszego klubu, choć tym razem ze względu na epidemię SARS-Cov 2 w okrojonym składzie. 

Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół  Przedszkoli co roku przyciągają tłumy uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i przedszkoli. W tym roku turniej nieco mniejszy niż zwykle. Jest on godny polecenia gdyż zawodnicy rywalizują w ściśle określonych grupach wg klas szkolnych z podziałem na dziewczynki i chłopców. Sporą niespodziankę sprawiła Hanna Babicz, która jest uczennicą drugiej klasy Szkoły Podstawowej w Staniątkach. Będąc najmłodszą w swojej grupie (drugie klasy to rocznik 2013) zdecydowanie wygrała rywalizację dziewczynek zdobywając 6 punktów na 7 partii. Ze srebrnym medalem w klasyfikacji dziewcząt klas 5 wróciła Julia Majewska (SP nr 101 Kraków), uzyskując 5 punktów z 7 partii. Mamy również dwa brązowe medale- w grupie chłopców klas 6 na trzecim stopniu podium znalazł się Karol Kozak (SP nr 2 Niepołomice), a w grupie dziewcząt szkół ponadpodstawowych- Magdalena Budkiewicz (VIII LO w Krakowie). W grupie chłopców klas 6 zagrali jeszcze: Jakub Micuła (SP Staniątki), osiągając 7 miejsce oraz Michał Glaz (SP nr 1 Niepołomice), który był 11. Mało osób zagrało ale wyniki zasługują na uznanie. Oby w przyszłym roku sytuacja była na tyle dobra żebyśmy mogli pojechać wiekszą grupą.

European Rapid and Blitz Chess Championship rozpoczął się turniejem szachów błyskawicznych. To z kolei szansa by zobaczyć najlepszych szachistów w akcji, a przy odrobinie szczęścia móc spróbować swoich szachowych umiejętności z utytułowanym zawodnikiem. Wszyscy ściskaliśmy kciuki za Jana Krzysztofa Dudę, który finalnie zwyciężył w ulubionym przez siebie blitzu. Jak to bywa przy takich masowych turniejach- klasyfikacji dodatkowych było bardzo wiele. Najwyższe miejsce z Gońców zajął Filip Wnęk- wynik 12,5 punktu dał 154 miejsce i 114 "oczek" na plusie do rankingu FIDE. Warta jest jeszcze podkreślenia 13 pozycja Magdaleny Budkiewicz w klasyfikacji kobiet. Pozostali zawodnicy mogą się cieszyć ze sporego przyrostu rankingu FIDE: 166. Michał Mirski (FIDE + 93 oczka), 241. Magdalena Budkiewicz (FIDE + 81 oczek), 284. Piotr Wnuk (FIDE +170 oczek), 344. Karol Kozak (FIDE + 118 oczek), 463. Michał Glaz, który jako jedyny zanotował stratę na rankingu FIDE. Turniej szachów szybkich trwał dwa dni i 11 rund. Najwyżej uplasował się Michał Mirski- 7 punktów dało 104 miejsce co w takim doborowym towarzystwie jest fajnym wynikiem. Punkt miej miał Filip Wnęk (188 pozycja). Pozostałe wyniki: 240. Magdalena Budkiewicz, 365. Karol Kozak, 382. Michał Glaz, 401. Piotr Wnuk. Gratulacje chęci do gry w tak dużym i prestiżowym turnieju.