foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UKS GONIEC STANIĄTKI

Jak zwykle rok kalendarzowy zawodnicy Gońca zakończyli udziałem w XXXII Międzynarodowym Festiwalu Szachowym "Cracovia" 2021/2022, który odbył się w Hotelu Galaxy w Krakowie. Gracze biorą udział w tym turnieju z wielu względów- jedni z sentymentu, inni po prostu uwielbiają miedzynarodową atmosferę ale dla większości to jedna z okazji do rywalizacji z przedstawicielami inych narodowości. W tym roku wystartowali uczestnicy reprezentujący 26 nacji, co w kolejnym roku z pandemią jest niebywałym sukcesem. W odróżnieniu od pozostałych edycji ta 32 edycja miała oprawę specjalną- kręcono podczas niej film dokumentalny, który będzie można obejrzeć w drugiej połowie 2022 roku.Reżyser- Pan Ryszard Kruk- specjalizuje się w tego typu produkcjach. Kamera podążała od samego początku za organizatorami, sędziami i uczestnikami. Odrębna ekipa nagrywała mini-filmiki z każdego dnia, co dawało fajne podsumowanie. 

Przechodząc do wyników czysto sportowych- niesamowity turniej zagrał Filip Wnęk, rywalizujący w grupie B. Z 9 partii uzyskał w doborowym towarzystwie aż 6,5 punktu, co dało bardzo wysoką 4 lokatę i duży zysk na rankingu FIDE. W tej samej grupie grał Michał Mirski, który z 5 punktami był 35. Z normą na I kategorię zakończył zawody Karol Kozak, grający w grupie C. Tu również bardzo dobrze zagrany turniej- 6 punktów dało 24 miejsce i również spory zysk FIDE. Cieszyć może także dobra postawa Michała Glaza- punkt mniej od Karola dał 67 miejsce i zysk rankingowy. Za świetny wynik w grupie D należy pochwalić Emilię Nowak- potwierdziła pierwszą kategorię zajmując 5 miejsce z wynikiem 7 punktów, będąc jednocześnie najlepszą wśród kobiet. 

Dziecięce grupy E i F zakończyły swój turniej jeszcze w starym, 2021 roku. W grupie starszej- E- urodzonych w 2009 roku i młodszych niestety bez tak spektakularnych rezultatów jak w Openach. Najwyżej z naszych Dawid Jaroń- wynik 5 punktów dał 30 miejsce. Tyle samo uzyskał Franciszek Klima i był 38. Z IV kategorii cieszy się za to Patryk Kot. 

W grupie najmłodszych- zawodników do lat 8- piękny turniej zagrał Kacper Pałka, od początku walcząc w czołówce. Podium było bardzo blisko. Kacper przegrał tylko jedną partię i ostatecznie zajął 6 miejsce rywalizując na równi z wyższymi kategoriami. W tej samej grupie dziewczynki miały niełatwo mierząc się z chłopcami. Nasze dwie reprezentantki zostały nagrodzone w klasyfikacji dziewcząt. Hanna Babicz była czwarta, a Emilia Jeziorek- piąta. 

Nie udało się niestety stanąć na podium w dodatkowej klasyfikacji małopolskich klubów w grupach E i F. Goniec zajął piąte miejsce. Można by gdybać co by się zadziało gdyby nasi najmłodsi z powodzeniem walczący w Openach zagrali w grupach dziecięcych. Jednak ich wspaniałe rezultaty usprawiedliwiają tę absencję. Za rok gramy znowu i oby wyniki były coraz wyższe.

 Wyniki szczegółowe:

grupa B- 4. Filip Wnęk, 35. Michał Mirski

grupa C- 24. Karol Kozak, 67. Michał Glaz, 90. Jakub Micuła, 120. Julia Gaczoł, 131. Zuzanna Nowak, 159. Agnieszka Feliks, 163. Piotr Wnuk

grupa D- 5. Emilia Nowak, 62. Damian Gaczoł

grupa E- 30. Dawid Jaroń, 38. Franciszek Klima, 59. Julia Majewska, 67. Wojciech Kowalski, 69. Patryk Kot, 73. Dominik Marecik, 77. Justyna Kot, 83. Marcel Włodarz

 

Gratulujemy i życzymy jeszcze wyższych wyników!!!