Bardzo cieszy, że jest takie grono naszych zawodników, które uwielbia odpoczywać w weekendy przy szachownicy. Nie inaczej było tym razem. Juniorzy grali w Wieliczce, Mielcu i Tarnowie. I są sukcesy.
XII Otwarte Małopolskie Listopadowe Potyczki Szachowe 24.11
Wielickie turnieje cieszą się dużą popularnością, również wśród zawodników naszego klubu. W sobotnie przedpołudnie szachiści walczyli w trzech grupach wiekowych. Do udanych zawody zaliczy Filip Wnęk, który wygrał w grupie wiekowej juniorów urodzonych w rocznikach 2003-2008, zdobywając 6 punktów. Na drugim miejscu wśród dziewcząt w tej grupie znalazła się Zuzanna Nowak z wynikiem 4,5 punktu. O mały włos od podium znalazł się Piotr Rainer, który był czwarty. W grupie młodszej (urodzeni 2009 i młodsi) na "pudle" znalazły się tylko dziewczynki: druga była Gabriela Drozd, a trzecia- Emilia Nowak. Najwyższe miejsce wśród chłopców młodszych zajął Michał Glaz, który był szósty. Pozostałe wyniki naszych zawodników:
- grupa 2003-2008- dziewczęta: 4. Zuzanna Kozicka, 5. Julia Gaczoł, 6. Agnieszka Feliks, 7. Katarzyna Zabłocka
chłopcy: 9. Oskar Kołodziej, 18. Piotr Wnuk, 22. Damian Gaczoł, 28. Michał Zieliński
- grupa 2009 i młodsi- dziewczęta: 5. Natalia Dziża
chłopcy: 7. Karol Kozak, 11. Filip Kozicki
Wyniki 2003-2008 Wyniki 2009 i młodsi
Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Tarnów 25.11
W niedzielę Karol Kozak wybrał się do Woli Rzędzińskiej aby zagrać w zawodach o puchar Wójta Gminy Tarnów. Zdecydował się na rywalizację w turnieju głównym ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Grano na dystansie 9 rund. Rozstawiony z 29 numerem startowym nie miał łatwego startu ale zgromadził 5,5 punktu, co przełożyło się na 16 miejsce w klasyfikacji ogólnej.
VII Szachowa Mielecka Liga Szkolna 25.11
Comiesięczne rozgrywki w Mielcu zaczynają był tradycją dla naszych zawodników. Często leją pozostałych bez opamiętania ;) Tym razem do Mielca wybrał się Tomek Sabat i nie dał szans pozostałym graczom w grupie do lat 7, zdobywając komplet 7 zwycięstw. W tej samej grupie zagrała Julia Drozd i też była najlepsza- wśród dziewcząt. Potwierdziła także zdobytą dwa tygodnie temu IV kategorię szachową. W grupie do lat 9 tym razem nie pozwoliła odebrać sobie pierwszego miejsca Gabriela Drozd. Wygrała podobnie jak Tomek z wynikiem 7 punktów. I po raz kolejny zmierza do zwycięstwa w całym cyklu.
Wyniki do 7 lat Wyniki do 9 lat
Gratulujemy dobrych wyników! Teraz czas turniejów świątecznych i mikołajkowych. Mamy nadzieję, że ponownie usłyszymy o waszych wspaniałych wyczynach! Powodzenia!
Fot. Jarosław Sabat

Nasi zawodnicy podczas minionego weekendu brali udział w dwóch turniejach szachowych: Turniej o Puchar Dyrektora Przedszkola "Kraina Uśmiechu" oraz Memoriale im. Władysława Trząskiego. W obu przypadkach była to już kolejna edycja.
VII Turniej Szachowy o Puchar Dykrektora Przedszkola "Kraina Uśmiechu" 17.11. Kraków
Zawody przyciągnęły aż 51 przedszkolaków, którzy w sobotnie przedpołudnie rywalizowali nie tylko o puchary i medale, ale także walczyli o pierwsze kategorie szachowe. Bardzo brakuje zawodów szachowych na kategorie dla maluchów rozpoczynających swoją przygodę z szachami dlatego już dwa dni wcześniej zakończono przyjmowanie zgłoszeń. Na start zdecydowało się czworo naszych najmłodszych uczniów. Od początku rywalizacja zapowiadała się ciekawie gdyż przyjechali zarówno zawodnicy początkujący jak i posiadający III kategorie szachowe. Szczególnie zadowolona z siebie może być Julia Drozd, która walczyła cały czas w czołówce. Ostatecznie zajęła siódme miejsce w klasyfikacji ogólnej, natomiast w rywalizacji dzieci urodzonych w roku 2012 i młodszych była druga. Dzielnie dotrzymywała jej kroku Justyna Różeńska, zajmując ostatecznie 12 miejsce. Obie dziewczynki zdobyły po 4 punkty, co przyniosło Julce czwartą kategorię szachową. Punkt mniej zdobyli: Aleksandra Pazdan oraz Artur Casino dzięki czemu zdobyli piąte kategorie szachowe. Dzieci wyjechały z pucharami, medalami oraz nagrodami. Rodzice pochwalilo za to organizatorów, którzy nie tylko ugości przybyłych napojami oraz drobnymi przekąskami ale również prowadzili zawody na tyle sprawnie, że zakończyły się przed czasem.
XI Memoriał Szachowy im. Władysława Trząskiego 17.11 Kraków-Nowa Huta
Jak co roku w listopadzie odbywa się tradycyjny turniej szachowy pamięci Władysława Trząskiego. Organizuje go Nowohucki Klub Szachowy we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 129 w Krakowie. Zawodnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych. Wystartowało sześcioro naszych juniorów. W grupie najmłodszej (urodzeni 2010 i młodsi) trzecia w klasyfikacji ogólnej i druga wśród dziewcząt była Gabriela Drozd, który uzyskała 5,5 punktu. W grupie dzieci z roczników 2003-2009 najlepiej poradziła sobie Zuzanna Nowak, która ogólnie była czwarta ale też druga w klasyfikacji dziewcząt. Piotr Wnuk uzyskał 5 punktów podobnie jak Zuzia i zajął 6 miejsce. Punkt mniej ugrał Michał Glaz (8 miejsce) jak również Emilka Nowak, która była trzecia wśród dziewcząt. Turniej nie wyszedł Mai Baran. Dostała ona jednak nagrodę fair play.
Podsumowanie turnieju na stronie Kraków-nasze miasto i galeria

W dniach 10-16 listopada w Orlim Gnieździe w Szczyrku rozgrywane były Półfinały Mistrzostw Polski w szachach. Była to ostatnia szansa na kwalifikację do przyszłorocznych Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na start zdecydowało się dwóch naszych zawodników: Karol Kozak (do lat 9) i Filip Wnęk (do lat 13). Plan wykonali na 100% bo obaj wywalczyli awans w swoich grupach wiekowych.
Karol od początku narzucił mocne tempo i do piątej rundy szedł jak burza. Dopiero w szóstej rundzie zaliczył pierwszą i ostatnią porażkę w tych zawodach. W dziewiątej rundzie będąc już pewnym zwycięstwa zdecydował się na remis. Z wynikiem 7,5 punktu pewnie wygrał swoją grupę, prowadząc przez większą część turnieju.
Filip grający z pierwszym numerem startowym od początku nie miał łatwego zadania. W dosyć wyrównanej grupie każdy z 41 uczestników miał chrapkę na pierwszą dziesiątkę. Zacięta walka toczyła się do samego końca. Sumarycznie uzyskał 5,5 punktu, co dało 9 miejsce i awans do OOM.
Ostatecznie w finałach MPJ zagra dziewięciu naszych reprezentantów: Gabriela Drozd, Emilia Nowak, Michał Glaz, Jakub Micuła i Karol Kozak- do lat 10, Zuzanna Nowak- do lat 12, Julia Gaczoł i Filip Wnęk- do lat 14, Magdalena Budkiewicz- do lat 16.
Gratulujemy i życzymy dobrych wyników na Mistrzostwach Polski.

Okrągła, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to kolejna okazja dla szachistów aby w turniejowy sposób uczcić tę ważną okazję. Nasi szachiści zagrali w Wieliczce, Krakowie oraz Myślenicach. Kilka słów o ich dokonaniach poniżej.
XVI Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości 10.11 Wieliczka
Stu szachistów przyjechało rywalizować do Kampusu Wielickiego. Grano w dwóch grupach: chłopców i dziewcząt z rocznika 2003 i młodszych. Dodatkowa klasyfikacja do lat ośmiu wyłoniła zwycięzców wśród najmłodszych. Od początku zawodów zapowiadało się na dominację naszych dziewcząt. Sumarycznie w pierwszej szestnastce uplasowało się 10(!) naszych reprezentantek. Po zaciętej walce zwyciężyła Julia Gaczoł, która wyprzedziła Gabrielę Drozd. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: 6. Maja Baran, 8. Zofia Klima, 9. Agnieszka Feliks i 10. Emilia Nowak. Kolejne miejsca zajęły: 11. Wiktoria Boćwińska, 12. Zuzanna Kozicka, 13. Katarzyna Zabłocka, 16. Weronika Niziołek, 19. Zuzanna Nowak, 21. Natalia Dziża, 27. Julia Drozd i 31. Kinga Zielińska. Klasyfikację do lat 8 wygrała Gabriela Drozd. Wśród chłopców najwyżej z "Gońców" uplasował się Piotr Rainer, który był 9. W drugiej dziesiątce znaleźli się: 11. Oskar Kołodziej, 13. Jakub Micuła, 15. Michał Glaz, 20. Damian Gaczoł. Dalsze miejsca zajęli: 23. Franciszek Klima, 26. Piotr Wnuk, 27. Dominik Marecik, 44. Michał Martemianow, 45. Michał Zieliński i 61. Jakub Góra. W klasyfikacji do lat 8 miejsca na podium zajęli: 2. Franciszek Klima i 3. Dominik Marecik.
Wyniki chłopców Wyniki dziewcząt

XVIII Szachowy Turniej Niepodległości (11x11x11) 11.11 Kraków
Już po raz osiemnasty Krakowski Klub Szachistów zaprosił szachistów do rywalizacji w Święto Niepodległości. Rozegrano dwa turnieje: OPEN dla wszystkich chętnych i dla juniorów do lat 11. Wystartowalo 163 zawodników. W grupie OPEN zaliczanej do FIDE najlepszy rezultat wśród naszych zawodników uzyskała Magdalena Budkiewicz, z wynikiem 6,5 punktu, co dało 24 miejsce. Taki sam rezultat uzyskał Michał Mirski, który był 28. Dalsze miejsca zajęli: 56. Michał Glaz (5,5pkt) i 100. Ryszard Budkiewicz (3,5pkt).
W grupie juniorów do lat 11 zwyciężył Piotr Wnuk z wynikiem 9,5 punktu. Długo grał w czołówce więc bardzo cieszy, że dobrą dyspozycję utrzymał do końca. W tej grupie zagrała też Maja Baran, która z wynikiem 5pkt była 32.

"Królewskie Rozgrywki" 10.11 Myślenice
Myślenica Akademia Talentów również zorganizowała Turniej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. Szachiści rywalizowali w trzech grupach. Na te zawody wybrał się Jakub Krasnodębski, który w grupie dzieci do lat 12 był 10 z wynikiem 4 punktów.
W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.
W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać.
11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane
UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie
18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu
20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,
zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu
Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:
18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Kinga Siwek-Olaś
prezes UKS Goniec Staniątki
Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.
Harmonogram zajęć:
klasy 0 - piątki - 13:35-14:20
klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30
Prowadzący: instruktor Michał Mirski
Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr
I semestr - płatność do 15 października 2025
II semestr - płatność do 15 lutego 2026
Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć
W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.
Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy
Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!
Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

UKS "Goniec" Staniątki
Rok założenia 1972
Staniątki 315 - Dom Kultury
32-005 Niepołomice
NIP: 683-20-08-558
REGON: 350824796
MBS W Wieliczce o/Niepołomice
nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002