• Goniec Staniątki - rok zał. 1972
    Goniec Staniątki - rok zał. 1972
  • Goniec Staniątki - rok zał. 1972
    Goniec Staniątki
  • Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
    Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
  • Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
    Goniec Staniątki
  • Goniec Staniątki - Wspierają nas
    Wspierają nas

Nie od dziś wiadomo, że regularna gra w zawodach szachowych wpływa dobrze na podniesienie poziomu gry. W takim właśnie celu SP w Przebieczanach i MKS MOS Wieliczka organizują co roku Otwartą Ligę Szkolną. Jej rozgrywki trwały od października do czerwca, obejmując osiem turniejów, z których punkty były sumowane i finalnie utworzyły klasyfikację zawodników, którzy grali najbardziej regularnie. W tym roku szkolnym wystartowało w niej kilkoro naszych zawodników. Klasyfikowani byli w trzech grupach: Szkół Podstawowych z podziałem na chłopców i dziewczęta oraz gimnazjalistów i starszych. 

Największy sukces odniosła w końcowym rozrachunku Zuzanna Kozicka, która grając we wszystkich ośmiu turniejach zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt szkół podstawowych. W tej samej grupie startowały także: Weronika Niziołek (10 miejsce), Daria Niziołek (15 miejsce), Natalia Dziża (16 miejsce), Martyna Szwed (21 miejsce) i Justyna Różeńska (31 miejsce). 

Wśród chłopców szkół podstawowych najlepiej spisał się Michał Zieliński, który po zagraniu wszystkich ośmiu turniejów uplasował się na 15 miejscu. Filip Kozicki zagrał dwa turnieje mniej, co dało 18 pozycję. Karol Kozak z jednym zagranym turniejem był 34, a Michał Buczek- 48. 

W najstarszej grupie rywalizował jedynie Pan Gabriel Koza, który zakończył cykl na 21 miejscu.

Gratulujemy!!!

Wyniki dziewcząt                Wyniki chłopców                  Wyniki gimnazjum i starsi

Fot. Janusz Kozicki

 

Mimo, że kończy się rok szkolny to nasi juniorzy nie zwalniają tempa. Właśnie zakończyły się zmagania na IX Międzynarodowych Mistrzostwach Krakowa, na których nasz klub miał niezłą reprezentację. I możemy się pochwalić wynikami na podium zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców.

Największym sukcesem może się pochwalić Karol Kozak, który wystartował w grupie zawodników urodzonych 2007 i młodszych, klasyfikowanej do rankingu FIDE. Nie tylko wygrał całe zmagania ale zanotował także spory zysk rankingowy. W klasyfikacji dziewcząt najlepiej wypadła Zuzanna Kozicka, która była czwarta. Tuż za nią w tym samym zestawieniu na piątym miejscu uplasowała się Weronika Niziołek. Wśród juniorów na dziewiątym miejscu zawody zakończył Piotr Wnuk.

W najmłodszej grupie- urodzeni 2011 i młodsi Filip Kozicki zaprezentował się bardzo dobrze, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów.

W grupie dzieci urodzonych w 2009 roku i młodszych po pierwszym dniu rywalizacji zapowiadało się, że będzie bardzo dobrze bo na podium był Kuba Micuła i Michał Glaz. Z tej dwójki tylko Kuba urzymał miejsce na "pudle" i był trzeci. Michał zakończył rywalizację na piątym miejscu wśród juniorów. Za to najlepszą juniorką okazała się Gabriela Drozd. Daria Niziołek była ósma.

W grupie zawodników urodzonych 2003 i młodszych najlepsza wśród dziewcząt była Magdalena Budkiewicz. 

Gratulacje!!!

Wyniki 2003 i młodsi                  Wyniki 2007 i młodsi              Wyniki 2009 i młodsi        Wyniki 2011 i młodsi

Fot. Tomasz Kozak, Janusz Kozicki

 

 

 

 

10 czerwca odbył się finałowy Turniej Szachowy Projektu "Wiejskie Potyczki na szachownicy", który miał na celu promocję szachów w środowiskach wiejskich oraz bezpośrednią rywalizację szkół i klubów wiejskich. Rywalizacja indywidualna miała charakter otwarty i zaproszeni do niej byli wszyscy chętni. W rywalizacji drużynowej brały udział szkoły i kluby z siedzibą na wsiach. Partnerami w realizacji projektu było Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Małopolski Związek Szachowy. Dzieci rozegrały cztery turnieje cyklu w dwóch grupach wiekowych- urodzeni 2009 i młodsi oraz 2006-2008: 

- 14.04 w Przebieczanach

- 26.05- w Rzezawie

- 1.06- w Staniątkach

- 10.06- zawody finałowe w Podłężu.

Dzięki dofinansowaniu dojazdu mogliśmy gościć np. drużyny spod Tarnowa. W każdym z turniejów zagrała duża liczba uczestników, co sprawia dodatkową radość. 

Rywalizację w finale w grupie dzieci urodzonych w roku 2009 i młodszych wygrał Tomasz Sabat. Wśród dziewcząt najlepsza była Emilia Nowak (oboje UKS Goniec Staniątki). Na drugim miejscu znaleźli się: Michał Wolak (KKSz Kraków) oraz Natalia Dziża (UKS Goniec Staniątki). Trzecie miejsce zajęli: Hubert Janczyk oraz Justyna Różeńska (oboje UKS Goniec Staniątki). 

W grupie dzieci z roczników 2006-2008 najlepszym chłopcem okazał się Maciej Wolak (KKSz Kraków). Tuż za nim uplasował się Karol Kozak (UKS Goniec Staniątki). Na trzecim miejscu zawody zakończył Szczepan Czernecki (Jadowniki). Najlepszą dziewczynką była Zuzanna Kozicka, która wyprzedziła Weronikę Niziołek oraz Zuzannę Nowak (wszystkie UKS Goniec Staniątki). 

W rywalizacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Łowczowa, która wyprzedziła Szkołę Podstawową z Przebieczan. 

Wśród klubów najlepiej spisały się dwie drużyny Gońca Staniątki. Trzecie miejsce zajął UKS Magnus Rzezawa. Nagrodzony został także UKS Lider przy SP w Sierczy. 

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody.

Gratulujemy!!!

Galeria: http://goniecstaniatki.pl/index.php/phoca-galery/category/20-wiejskie-potyczki-przy-szachownicy-2018

Fotografie: Rafał Bera, Kamil Baryczka, Kinga Siwek, Tomasz Feliks

 

 

8 czerwca na warszawskim Torwarze odbył się Ogólnopolski Turniej Finałowy Projektu "Edukacja przez szachy w szkole". Wicemistrzowie województwa małopolskiego ze SP w Staniątkach i ze SP w Niepołomicach i tym razem nie zawiedli. Uczniowie ze Staniątek zdominowali rywalizację potwierdzając, że są najlepsi w Polsce! Należy podkreślić, że wystartowało aż 86 szkół z całego kraju. Wszystkie trzy szkoły z naszej gminy, które zagrały znalazły się w pierwszej trzydziestce. A szkoły województwa małopolskiego pokazały, kto rządzi w polskich szachach szkolnych. 

Rywalizacja miała charakter indywidualny. Suma wyników wszystkich dziesięciu uczniów z reprezentacji szkolnych dawała wynik drużynowy. Spośród wyników indywidualnych należy wyróżnić chłopców klas drugich (nazwiska od A do M). Całe podium było niepołomicko-staniąteckie. Zwyciężył Michał Glaz (SP Niepołomice) przed Karolem Kozakiem (SP Niepołomice) i Jakubem Micuła (SP Staniątki). Tuż za podium na czwartym miejscu w grupie dziewczynek z klas pierwszych znalazła się Daria Niziołek (SP Staniątki). Dobrze zagrały też dziewczynki z klas trzecich- wszystkie cztery reprezentantki Staniątek zmieściły się w pierwszej dziesiątce. Weronika Niziołek była piąta, Zuzanna Kozicka- siódma, Wiktoria Boćwińska- dziewiąta i Zofia Klima- dziesiąta. Wśród chłopców klas pierwszych pod koniec pierwszej dziesiątki (nazwiska A-M) znaleźli się: Dominik Marecik (9 miejsce) i Franciszek Klima (10 miejsce). 

Brawa należą się wszystkim naszym dzieciakom. Pozostałe rezultaty:

1. miejsce- SP im. Adama Mickiewicza w Staniątkach: Michał Buczek (CH kl.3 A-M-34 miejsce), Hubert Janczyk 9CH kl.3 A-M- 40 miejsce). 

15 miejsce- SP im. Króla Kazimierza Wielkiego Niepołomice: Patrycja Urbaniec (DZ kl.1- 38 miejsce), Michał Martemianow (CH kl.1 A-M- 17 miejsce), Tymon Jemczura (CH kl.1 A-M- 42 miejsce), Sebastian Bartosi (CH kl.1 A-M- 54 miejsce), Filip Penar (CH kl.1 N-Ż- 14 miejsce), Jakub Turchan (CH kl.1 N-Ż- 21 miejsce), Filip Opyd (CH kl.1 N-Ż- 61 miejsce), Krystian Opyd (CH kl.2 N-Ż- 13 miejsce).

24 miejsce- SP im. Królowej Jadwigi w Podłężu: Roksana Wieczorek (DZ kl.3- 43 miejsce), Jakub Mitoń (CH kl.1 A-M- 22 miejsce), Jan Kopytko (CH kl.1 A-M- 49 miejsce), Kacper Gajewski (CH kl.1 A-M- 53 miejsce), Franciszek Filipowski (CH kl.2 A-M 28 miejsce), Piotr Rybiański 9CH kl.2 N-Ż- 49 miejsce), Damian Gaczoł (CH kl.3 A-M- 16 miejsce), Krzysztof Kasprzyk (CH kl.3 A-M- 48 miejsce), Radosław Czaplak (CH kl.3 A-M- 56 miejsce), Zbigniew Iwanek (CH kl.3 A-M- 112 miejsce). 

W zawodach wystartowało prawie 800 zawodników. SP Staniątki wróciła z okazałym pucharem za pierwsze miejsce, a zawodnicy otrzymali medale. Osoby, które uplasowały się wnajlepszych szóstkach indywidualnie otrzymały nagrody rzeczowe i prawo bezpłatnego startu w Igrzyskach Szkolnych, które PZSZACH organizuje w drugiej połowie bieżącego roku.

 Podziękowania należą się nauczycielom, którzy pełnili opiekę: p. Rozalii Klima (SP Staniątki), p. Paulinie Ptak (SP Niepołomice) i p. Ewie Budkiewicz (SP Podłęże). Duże słowa uznania należą się Pani Agnieszce Mitoń, która zadbała aby wyjazd był dobrze zorganizowany oraz przebiegał bez zakłóceń.

Serdecznie gratulujemy szkołom i uczestnikom. Z całą pewnością ten wyjazd zapadnie w pamięć i życzymy sobie aby motywował dzieci do dalszej pracy. 

Fot. Kinga Siwek

 

Harmonogram zajęć szachowych w maju 2026

W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych  dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.

W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać. 

11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane

UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie

18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu

20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,

                            zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu

Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:

18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18

1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18

Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.

Kinga Siwek-Olaś

prezes UKS Goniec Staniątki

Zajęcia szachowe 2025/2026 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Suchorabie

Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.

Harmonogram zajęć:

klasy 0 - piątki - 13:35-14:20

klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30

Prowadzący: instruktor Michał Mirski

Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr

I semestr - płatność do 15 października 2025 

II semestr - płatność do 15 lutego 2026

Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć

W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.

Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy

Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!

Zajęcia szachowe w Szkole Podstawowej w Staniątkach w roku szkolnym 2025/2026

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

 
Klasy 0 - 13:40-14:25
Klasy 1 - 12:45-13:30
Klasy 2 i starsze - 14:30-16:00
 
 
Składka klubowa- I semestr- 150zł płatne do 15 października 2025 
Składka klubowa- II semestr- 150zł płatne do 15 lutego 2026
 
W ramach opłaconej składki klubowej można uczestniczyć bezpłatnie także w zajęciach, które organizuje UKS Goniec  Staniątki w siedzibie klubu oraz Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach:
 
wtorki - Laboratorium Aktywności Społecznej 15:30-16:15 
środy - siedziba klubu Dom Kultury w Staniątkach 14:45-15:15 (zerówki), 15:30-16:15 
 
Numer konta do wpłat: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 w tytule należy podać imię i nazwisko uczestnika zajęć
 
Zajęcia startują 19 września 2025. Prowadzący: Kinga Siwek-Olaś
 
Kontakt:
Kinga Siwek-Olaś- prezes- tel. 695664871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Aktualności odnośnie działalności klubu można znaleźć na stronie internetowej: www.goniecstaniatki.pl
 
Zachęcamy także do śledzenia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/klubszachowyGoniec oraz do dołączenia do grupy klubowej na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1949241678706308 gdzie pojawiają się aktualności z życia klubu i ogłoszenia.
 
Klub organizuje turnieje szachowe oraz wyjazdy na zawody szachowe - uczestnictwo w nich jest dobrowolne. Pozostałe zawody szachowe, których nie organizujemy można znaleźć w serwisach: www.chessarbiter.com oraz www.chessmanager.com 
 
 Zapraszamy!!!
 
Formularz zapisu na zajęcia: https://forms.gle/3LBuEBEXGYFbJ9J5A
 

 

UKS "Goniec" Staniątki

Rok założenia 1972

 

Staniątki 315 - Dom Kultury 

32-005 Niepołomice

 

NIP: 683-20-08-558

REGON: 350824796

 

MBS W Wieliczce o/Niepołomice

nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002