26 maja w Rzezawie koło Bochni odbył się XVI Wojewódzki Turniej Szachowy o Sakiewkę Królowej Jadwigi. Okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w dziewięciorundowych zawodach mieli zarówno Ci najmłodsi jaki i dorośli. Prawie czterdziestoosobowa ekipa uczniów Gońca pokazała się z niezłej strony. Zawodnicy walczyli w trzech grupach, a kryterium podziału był wiek. Zanim rozpoczeła się walka uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, ponieważ turniej został włączony w ogólnopolską akcję "Sto turniejów na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Przyjemnie zrobiło się także wszystkim obecnym mamom, gdyż w dniu ich święta pamiętano o życzeniach.
W turnieju głównym- grupie OPEN- zagrało czworo naszych zawodników. Dobić się do podium było ciężko ze względu na mocną i dobrze dysponowaną konkurencję. Najwyższe, 16. miejsce zajęła Julia Gaczoł z wynikiem 4 punktów. Taki sam rezultat uzyskał Piotr Rainer, który był 18. Pół punktu mniej zdobyła Katarzyna Zabłocka oraz Oskar Kołodziej, co dało odpowiednio 22. i 23. miejsce.
Grupa B- turniej dla dzieci z roczników 2006-2008- zgromadził 34 uczestników. Na podium stanęło dwóch naszych zawodników- Karol Kozak był drugi, a Michał Glaz- trzeci. Należy dodać, że obaj są młodsi niż zakładane widełki wiekowe. Brawo dla nich, że dzielnie stawili czoła odrobinę starszym i bardziej doświadczonym szachistom. Pozostałe rezultaty: Wiktoria Boćwińska- 8 miejsce, Piotr Wnuk- 10 miejsce, Zofia Klima- 11 miejsce, Maja Baran- 12 miejsce, Zuzanna Kozicka- 14 miejsce, Weronika Niziołek- 15 miejsce, Damian Gaczoł- 16 miejsce, Martyna Szwed- 30 miejsce.
Najliczniejsza grupa "Gońców" zagrała w grupie C- dzieci urodzonych w roku 2009 i młodszych. Tu również nie udało się nam stanąć na podium. Najlepszy rezultat- 7 miejsce- osiągnęła Natalia Dziża. Tuż za nią na 8 miejscu znalazł się Franciszek Klima, a pierwszą dziesiątkę zamknął Mikołaj Kumięga, który zagrał zaledwie 7 partii osiągając aż 6 punktów. Pozostałe rezultaty: 13. Marcel Włodarz, 14. Jan Kopytko, 15. Dominik Marecik, 16. Jakuch Turchan, 19. Gabriela Bera, 20. Roksana Wieczorek, 21. Krystian Opyd, 23. Mateusz Gumulec, 25. Daria Niziołek, 27. Zbigniew Iwanek, 32. Sebastian Bartosi, 35. Franciszek Filipowski, 36. Filip Opyd, 39. Jan Kumięga, 40. Aleksandra Dulska, 41. Kacper Gajewski, 42. Piotr Rybiański, 43. Wojciech Tamowski.
Należy podkreślić, że turniej był finansowany przez Gminę Rzezawa i Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach projektu "Wiejskie Potyczki przy szachownicy". Kolejny turniej z cyklu już 1 czerwca w Domu Kultury w Staniątkach. Zapraszamy!!!
Wyniki: grupa OPEN grupa 2006-2008 grupa 2009 i młodsi
Fot. Kinga Siwek, Kamil Baryczka

25 i 26 maja najmłodsi zawodnicy mieli okazję sprawdzić się na trzech turniejach, które zostały zorganizowane w Koźmicach Wielkich oraz w Krakowie. Na uwagę zasługują wysokie miejsca dzieci na Mistrzostwach Powiatu Wielickiego do lat 7. Poniżej krótkie podsumowanie wszystkich turniejów.
25 maja- X Otwarte Mistrzostwa Powiatu Wielickiego do lat 7 - Koźmice Wielkie
Już po raz dziesiąty Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich gościło najmłodszych szachistów powiatu wielickiego na Otwartych Mistrzostwach. Należy podkreślić, że to impreza wyjątkowa- organizatorzy zadbali o świetne warunki do gry ale także dzięki pomocy sponsorów zapewnili dzieciom rozrywkę między partiami. Zawodnicy zagrali 6 rund w dwóch grupach: dziewcząt i chłopców. Klasyfikacja końcowa obejmowała wyniki do lat 6 oraz 7, a także dla gminy Wieliczka.
Najlepszymi wynikami- Mistrzostwem Powiatu mogą pochwalić się: Aleksandra Pazdan (Przedszkole ss. Augustianek z Niepołomic)- Mistrzyni Powiatu do lat 6 oraz Tomasz Sabat- Mistrz Powiatu do lat 7. Srebrne medale odebrali: Artur Casino (Przedszkole ss. Augustianek z Niepołomic)- do lat 6 oraz Filip Kozicki (SP w Staniątkach)- do lat 7. Trzecie miejsce w zmaganiach dziewcząt do lat 6 zajęła Zofia Sakowska (Przedszkole ss. Augustianek z Niepołomic).
Pozostałe wyniki naszych zawodników:
Dziewczęta do lat 6:
- 7. miejsce- Milena Bednarczyk (Przedszkole ss. Służebniczek w Staniątkach)
Dziewczęta do lat 7:
- 4. miejsce- Ewa Nowak
- 5. miejsce- Justyna Różeńska
- 7. miejsce- Aleksandra Pazdan
- 8. miejsce- Aleksandra Synowska
- 10. miejsce- Lena Rogowska
- 13. miejsce- Zofia Sakowska
- 29. miejsce- Milena Bednarczyk
Chłopcy do lat 7
- 13. miejsce- Mikołaj Solarz
- 20. miejsce- Robert Bożek
Dzieci wracały z turnieju z uśmiechami na twarzy. Mam nadzieję, że tak wspaniałe zawody zachęciły je do dalszych startów. I z pewnością przedszkolaki nie powiedziały ostatniego słowa.
26 maja- XII Turniej Szachowy Przedszkolaków w Przedszkolu "Pod Modrzewiem" Kraków
W turnieju szachowym zorganizowanym przez Nowohucki Klub Szachowy brało udział 26 zawodników z rocznika 2010 i młodszych. Skromna, trzyosobowa reprezentacja naszego klubu zaprezentowała niezłą grę.
Najlepiej poradziła sobie Justyna Różeńska- najlepsza dziewczynka w kategorii dzieci urodzonych 2011 i młodsi. Filip Kozicki był drugi również w kategorii 2011 i młodsi. Natalia Łagosz zajęła 12 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Dzieci wróciły do domu bardzo zadowolone bo organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokosci zadania, obdarowując najlepszych wspaniałymi nagrodami.
26 maja- VIII Ogólnopolski Turniej Szachowy Przedszkolaków Przedszkole "Pod Świerkami" Kraków
Po raz ósmy młodzi adpeci szachów spotkali sie w krakowskim przedszkolu nr 96 w Krakowie aby walczyć o czołowe lokaty, a także świetnie się bawić. W tych zawodach z dobrej strony zaprezentował się Tomasz Sabat. Uzyskując 5 punktów zajął drugie miejsce.
Fot. Barbara i Jarosław Sabat, Kinga Siwek


Zostało ustalone z organizatorami, że opiekunowie zawodników naszego klubu nie muszą posiadać imiennych identyfikatorów ze zdjęciem. Będziemy mieć kilka wydanych na nasz klub i na ich podstawie będzie można wejść na salę gry. Nie będzie też żadnej opłaty z tytułu posiadania tego typu dokumentów.
20 maja zakończyły się rozgrywki III ligi juniorów, w których brała udział nasza najlepsza drużyna i można powiedzieć, że spisała się na medal zajmując drugie miejsce. Tegoroczna liga składała się z dwóch zjazdów- kwietniowego i majowego. Małopolscy juniorzy zagrali 9 meczów, które wyłoniły najlepszą drużynę awansującą do II ligi.
Zagraliśmy w składzie: Piotr Rainer (4,5 punktu z 9 partii), Magda Budkiewicz (7 punktów), Filip Wnęk (8 punktów), Oskar Kołodziej (3,5 punktu z 7 partii)/Michał Glaz (1 punkt z 2 partii), Katarzyna Zabłocka (6,5 punktu) i Julia Gaczoł (6,5 punktu). Drużyna przegrała zaledwie jeden mecz, ze zwycięską ekipą z Chrzanowa. Znakomicie pograł Filip Wnęk-- 8 punktów z 9 partii robi wrażenie. Doskonały turniej zagrały też dziewczyny- Magda Budkiewicz uzyskała ostatnią normę kandydacką, a Katarzyna Zabłocka- pierwszą normę na "jedynkę".
Jak pisze p.Paweł Gaczoł: "Postęp jaki od zeszłego roku zrobiła nasza drużyna (wówczas walczyli o utrzymanie się w lidze) jest widoczny. Oznacza to, że solidnie przepracowali ten okres czasu. Pewne wygranie 8 z 9 meczów, gdzie w każdym zdobywali co najmniej 4 punkty, nie pozostawiło przeciwnikom złudzeń. Ukrytą siłą naszej drużyny są na pewno pozytywne więzi, które łączą naszych zawodników".
Gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy!
Fot. Paweł Gaczoł
W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.
W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać.
11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane
UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie
18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu
20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,
zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu
Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:
18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Kinga Siwek-Olaś
prezes UKS Goniec Staniątki
Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.
Harmonogram zajęć:
klasy 0 - piątki - 13:35-14:20
klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30
Prowadzący: instruktor Michał Mirski
Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr
I semestr - płatność do 15 października 2025
II semestr - płatność do 15 lutego 2026
Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć
W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.
Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy
Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!
Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

UKS "Goniec" Staniątki
Rok założenia 1972
Staniątki 315 - Dom Kultury
32-005 Niepołomice
NIP: 683-20-08-558
REGON: 350824796
MBS W Wieliczce o/Niepołomice
nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002